UCI Herkes için Bisiklet Manifestosu

UCI Cycling for All Manifesto

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), bisiklet sporunun dünya çapındaki yönetim organizasyonudur ve dünyada bisiklet kullanımının günlük aktivite olarak yaygınlaşmasına kendini adamıştır.

Bisiklet kullanımı, insanlığın karşılaştığı bazı acil sorunlarla mücadelede yardımcı olabilir. Günlük hayattaki bisiklet kullanımı, zengin ya da fakir olmasına bakılmaksızın dünyanın her yerinde, herkesin erişebileceği, hava kirliliğinin azaltılması, trafik sıkışıklığının engellenmesi ve halk sağlığının iyileştirilmesi gibi pek çok avantaj sunmaktadır. UCI tarafından desteklenen bir araştırmanın sonucu göstermektedir ki, ulaşımda motorlu araçlardan bisiklete geçiş ile birlikte belirtilen avantajların yanı sıra 2050 yılına kadar 25 Trilyon Amerikan Dolarına kadar altyapı tasarrufu da sağlanabilecektir.

Dünya, Birleşmiş Milletlerin Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini (BM SKH) (Sustainable Developlent Goals – SDG) 2030 yılına kadar gerçekleştirmeyi taahhüt etmiştir ve bisiklet bu hedeflerin çoğunu gerçekleştirmenin anahtarıdır. Bütün dünyadaki liderleri, sürdürülebilir kalkınma politikalarının merkezine bisiklet kullanımını koymaya davet ediyoruz.

Biz:

  • bisiklete binmeyi herkesin ulaşabileceği çok yönlü, ekonomik ve sürdürülebilir bir ulaşım biçimi ve sağlıklı yaşamın bir parçası olarak tanıtacağız;
  • diğer gruplarla ve kuruluşlarla, bisiklet adına tek ses olarak konuşmak ve savunuculuk yapmak için birlikte çalışacağız;
  • Ulusal Federasyonlarımızın ülkelerindeki tanıtım ve savunuculuk faaliyetlerinde yetkilendirilmelerini ve en iyi uygulamaların federasyonlar arası paylaşımını sağlayacağız.

Bisiklet için Tutkumuz

Dünyanın dört bir yanındaki şehirlerin, hükümetlerin ve uluslararası kuruluşların bisiklet sürmeyi daha güvenli hale getirdiklerini, çocukları bisiklet sürmeye teşvik ettiklerini ve herkesin yaşadığı, çalıştığı ya da öğrenim gördüğü yerlerde gerek ulaşım, gerekse de sağlıklı yaşam için bisiklete binebilmelerini sağlayacak daha iyi altyapılar inşa etmelerini görmek istiyoruz.

Her şehir, yolculukların üçte birinin bisikletle yapıldığı Hollanda ya da Danimarka gibi dünyanın önde gelen ülkelerinde elde edilen bisiklet kullanım oranlarından esinlenmelidir.

Bisiklete binmek, doğası gereği güvenli, eğlenceli ve pozitif bir etkinliktir, ancak bisikletin faydalarından yararlanabilmek için yol koşullarının daha güvenli olmasını sağlamamız gerekir.

Hükümetler, yolların ve geçiş noktalarının bisiklet sürüşü ile uyum içerisinde tasarlanmasını sağlayarak güvenliği artırabilirler. Bisiklet sürüşü ile ilgili uluslararası deneyimler, bisiklet kullanımının en yüksek seviyede olduğu yerlerin, bisiklet altyapılarının yol düzenlemelerine entegre edildiği yerler olduğunu kanıtlamıştır.

Kanun koyucular doğru trafik yasalarının uygulamaya geçmesini sağlayarak bisiklet kullanım şartlarını iyileştirebilirler. Onları kasabalarda ve şehirlerde, güvenli geçme mesafeleri, ağır araçlar üzerindeki kısıtlamalar, daha düşük kentsel hız sınırları ve iyi şoför eğitimi konularında mevzuat çıkarmaya ve bu konularda yapılacak çalışmaları aktif olarak teşvik etmeye çağırıyoruz.

UCI Nasıl Bir Fark Yaratacak

  • Bisiklet sporu, dünyadaki insanlara daha fazla pedallamaları için ilham vermeye yardımcı olur. Bu ilham ve politikalarımızla günlük hayattaki bisiklet kullanımının büyümesini desteklemek istiyoruz.
  • UCI Bisiklet Şehri etiketi (UCI Bike City label): Elit bisiklet etkinliklerine ve ayrıca günlük hayatta bisiklet kullanımı ve ilgili altyapılara yatırım yapan şehirleri ödüllendiriyoruz.
  • UCI Bisiklet Elçisi (UCI Cycling Ambassadors): Bisiklet sporundaki seçkin sporcularımız olan elçilerimiz, sahip oldukları star ışığını da kullanarak, günlük hayattaki bisiklet kullanımını teşvik eden savunuculuk kampanyalarını destekliyorlar.
  • BM SKH’leri: Ulusal Federasyonlarımız, hükümetler ve bisiklet sürmeyi teşvik eden diğer ortaklar ile birlikte çalışarak, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri arasında yer alan, 2020 yılına kadar trafik kazalarında ölümlerin ve ciddi yaralanmaların %50 oranında azaltılmasına ve 2030 yılına kadar güvenli ve ekonomik sürdürülebilir ulaşımın sağlanmasına yardımcı olacağız.
  • Ulusal Federasyonların Katılımları: Bisiklet kullanımını teşvik etmek ve güvenliği arttırmak için çocuklarda güven duygusu oluşturacak ve güvenli sürüş becerilerini arttıracak eğitim programları da dahil olmak üzere programların oluşturulmasına ve iyi örneklerin yaygınlaştırılmasına yardımcı olmak için Ulusal Federasyonlarımız ile birlikte çalışacağız. Hedefimiz, 2020 yılına gelindiğinde, 186 Ulusal Federasyonumuzun en az %75’inde bu programların uygulanabilir hale getirilmesidir.

UCI

Uluslararası Bisiklet Birliği (UCI), bisiklet sporunun dünya çapındaki yönetim organizasyonudur. Sorumluluğumuz, bisikletin rekabetçi bir spor dalı ve etkinlik türü olarak tüm biçimleri ile dünya çapında öncülüğünü yapmaktır. UCI sekiz bisiklet disiplini yönetir ve düzenler: yol (road), pist (track), dağ bisikleti (mountain bike), BMX (BMX), para-bisiklet (para-cycling), cyclo-cross (cyclo-cross), trials (trials) ve iç mekan bisikleti (indoor cycling). UCI 1900’de Paris’te kurulmuştur ve yönetim merkezi İsviçre’nin Aigle kentindeki UCI Dünya Bisiklet Merkezi’nde yer almaktadır. Yaklaşık 200 Ulusal Federasyonun, 5 Avrupa Konfederasyonun, 1.500’den fazla profesyonel bisikletçinin, yarım milyondan fazla lisanslı yarışmacının, birkaç milyon bisiklet hayranının ve iki milyar bisiklet kullanıcısının tüm dünyadaki çıkarlarını temsil etmektedir.

Çeviri: Orçun Madran