Dünya Sağlık Günü

Fotoğraf, Tony Webster

1945 yılında ABD’nin San Francisco kentinde toplanan Birleşmiş Milletler Konferansı’nda “Uluslararası Sağlık Örgütü” kurulması amacıyla çalışmalar başlatılmıştır. 1946 yılında Dünya Sağlık Anayasa’sı oluşturulmuş ve anayasa 7 Nisan 1948 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

Dünya Sağlık Örgütü Anayasası’nın yürürlüğe girdiği tarih olan 7 Nisan, her yıl “Dünya Sağlık Günü” olarak kutlanmaktadır. Bu yılki Dünya Sağlık Günü’nün ana teması depresyondur. Dünya Sağlık Örgütü, depresyon ile mücadeleye büyük önem vermektedir. Çağımızda modern toplumun belki de ön büyük sorunlarından biri haline gelen depresyon ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü’nün çalışmalarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

http://www.who.int/campaigns/world-health-day/2017/en/

Bisiklet Akademisi olarak depresyonla mücadelede en önemli aracın fiziksel aktivite olduğunu düşünüyoruz. Fiziksel aktiviteyi gündelik yaşamımızın bir parçası haline getirebilmek çok önemli. Bunu yapabilmek Web sayfasına yazabilmek kadar kolay değil; bunu kabul ediyoruz 😉

Bu noktada sunabileceğimiz çözüm gün içindeki ulaşım sürecinize bisikleti dahil edebilmenizi sağlamak olabilir. Özellikle Avrupa ülkelerinde ev-iş arası ulaşımda bisiklet kullanımının oranı her geçen gün katlanarak artıyor. Ülkemizde ev-iş arası bisiklet kullananların sayısı istenilen seviyeden çok uzak da olsa giderek artıyor.

Metropollerdeki trafik keşmekeşinin sinirlerinizi germesine izin vermeyin ve depresyonu tetiklemesini engelleyin; güne bisiklet üzerinde zinde bir başlangıç yapın!

Bisiklete binmeyi bilmiyorsanız ya da şehir içi trafikte nasıl bisiklet ile güvenli yol alacağınızı düşünüyorsanız bizden yardım isteyebilirsiniz; eğitimlere katılın, uzmanlardan görüş alın ve şehir içi ulaşım ile ilgili yeni bir bakış açısına sahip olun.

Dünya Sağlık Gününüz Kutlu Olsun 😉

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir