Sağlık için Bisiklet

Outdoor ve indoor organizasyonların vazgeçilmezi olan bisikletin bu kadar popüler olmasının bazı sebepleri var.

Sağlık yönüyle daima ön planda olmasının ana sebepleri arasında büyük kas gruplarını  çalıştırması, eklemlere koşu-basketbol-futbol gibi sporlara oranla daha az yük bindirmesi ve doğumdan-ölüme her bireye hitap eden bir versiyonunun bulunmasıdır.

Egzersizde  en büyük problemlerden biri olan devam ettirememe, isteksizlik, monotonlaşma gibi kısır döngülerin içinden sizi kurtarabilecek bir araçtır bisiklet. 7’den 70’e herkesin rahatlıkla öğrenebileceği(Bkz:Eğitimler) bir egzersiz türü olan bisiklet, sosyalliğiyle de ön planda olarak bir kültür kaynaşmasına yol açıyor ve insanları bir şekilde egzersize bağlıyor. Yaşamın en önemli kaynağı olan hareket için bisiklet en doğru tercihlerden olacaktır.

Bisiklet aynı zamanda bir ulaşım aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Ulaşım yoluyla fiziksel aktivitenin sağlanması daimi vakit yetersizliği yaşayan bireyler için önemli bir kaçış kapısıdır.

Sağlık Bakanlığının obeziteyle mücadele kapsamında yürüttüğü 1 Milyon Bisiklet Projesi ile birlikte ülke genelinde bisiklet yollarının yapımı teşvik edildi ve bisikletli grupların talepleri doğrultusunda gelişim devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir