Fiziksel Aktivite ve Bisiklet

Fiziksel aktivite her yaş düzeyindeki bireyleri sağlık açısından etkileyen önemli bir faktördür. Rekreatif açıdan yapılan fiziksel aktivite bireyin kemik sağlığı, kardiyovasküler fonksiyonların gelişimi (Dimeo, F., 2012), kan yağlarının (Kolesterol, trigliserid vb.) uygun seviyede tutulmasını destekler (Kelley, G. A., ve Kelley, K. S. 2007). Sonuç itibari ile yaşam kalitesinde meydana gelen artış bireyin aynı zamanda ruhsal sağlığını da korunmasını sağlar.

Fiziksel aktivite için kullanılan önemli egzersiz araçlarından biri de bisiklettir. Bisiklet her yaş grubundan kullanıcıyı destekler. Diğer egzersiz türlerine göre (Koşu, yürüyüş, Jogging ) fiziksel aktivite ve rehabilitasyon açısından diz ve kalça eklemlerinin sağlığının korunması ve bu eklemlere binen yüklerin azaltılması sebebiyle daha pozitif etkiye sahiptir (Kotler ve ark., 2016).

Dünya sağlık örgütü, koroner kalp hastalığının yüzde 30, meme ve kolon kanserinin yüzde 21-25 ve diyabetin yüzde 27’sinden fiziksel hareketsizliği sorumlu tutuyor.  Türkiye’de 15 yaş ve üzerindekilerin sadece yüzde 25’i yeterli düzeyde fiziksel aktivite yapmaktadır. Geri kalan yüzde 37 yetersiz düzeyde aktivitede bulunurken, toplumun yüzde 38’i tamamen hareketsiz bir yaşam sürdürmektedir. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde kadınların yüzde 87, erkeklerin ise yüzde 77’si yeterli ölçüde fiziksel aktivite yapmıyor (WHO, 2011). Çocukların ise uzun süre hareketsiz kalmaları önerilmez. Özellikle 2 yaştan itibaren 5 yaşa kadar olan dönemde çocuklar, ekran (televizyon, bilgisayar vb.) karşısında tek seferde 20 dakika, gün içerisinde ise 1 saatten fazla vakit geçirmemelidir. Bu sürenin aşılması, fazla kiloya ve diğer hastalıklara zemin hazırlar. Dünya sağlık örgütünün haftalık önerdiği düşük yoğunluklu egzersiz süresi 150 dakikayken, yüksek yoğunluklu önerilen süre 70 dakikadır. Fiziksel hareketsizliğin kişi başı yıllık yaklaşık 150- 300 € maliyeti olduğu tahmin edilmektedir. Dolayısıyla fiziksel aktivite, ülkemizin sağlık sektörü açısından, bireylerin sağlıklarının tekrar geri kazanılması için yapılan gereksiz harcamalarının da önüne geçilmesine kuşkusuz katkıda bulunacaktır. Sağlıklı bireyler ve gelecek kuşaklar için fiziksel aktivite her düzeyde desteklenmelidir. Daha aktif bir yaşam için haydi pedalla!


Hakan ARSLAN 

Ege University 

Health Sciences Institute 

Sport & Health Sciences Department PHDs

Cycling Advisor

-Referanslar-

Global Status Report on Noncommunicable Diseases 2010, WHO, 2011, Global recommendations on physical activity for health, WHO, 2010.

Kotler, D. H., Babu, A. N., & Robidoux, G. (2016). Prevention, evaluation, and rehabilitation of cycling-related injury. Current sports medicine reports, 15(3), 199-206. 

Dimeo, F., Pagonas, N., Seibert, F., Arndt, R., Zidek, W., & Westhoff, T. H. (2012). Aerobic exercise reduces blood pressure in resistant hypertension. Hypertension60(3), 653-658.

Kelley, G. A., & Kelley, K. S. (2007). Effects of aerobic exercise on lipids and lipoproteins in adults with type 2 diabetes: a meta-analysis of randomized-controlled trials. Public health121(9), 643-655.

Fiziksel Aktivite ve Bisiklet” üzerine 2 düşünce

 • 22 Mart 2020, 09:13
  Permalink

  Merhaba, İzmir’den yazıyorum. Eğitimlerinizle ilgili bilgi almak istiyorum. Temel bisiklet eğitimi için kurslar devam ediyor mu? Bilgi verirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar…

  Cevapla
  • 14 Nisan 2020, 01:22
   Permalink

   Merhaba. #EvdeKalma süreci bitene kadar dışarıdaki derslerimizi durdurduk. Biter bitmez başlayacak.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir